Eclectus Papağanı Türleri ve Özellikleri
24 Haziran 2024

Eclectus Papağanı Türleri ve Özellikleri

Eclectus Papağanı

Eclectus Papağanının Genel Özellikleri

Eclectus papağanı, Türkiye'de pek yaygın olmayan papağan türlerinden biridir. Latince adı Eclectus roratus'tur. Bu papağanlar, kilise papağanı olarak da bilinir. Yaşadıkları bölgeler arasında Yeni Gine, Avustralya'nın kuzeydoğusu, Solomon Adaları ve Maluku Adaları bulunur. Yetişkin bir Eclectus papağanı, ortalama 36 cm boya ulaşabilir ve ortalama yaşam süreleri 30 yıl kadar olabilir.

Eclectus Papağanının Davranışları ve Sosyal Yapısı

Eclectus papağanı, diğer birçok papağan türü gibi meraklı ve zekidir. Oyun oynamayı çok severler ve sosyal papağanlar arasında yer alırlar. Değişikliklere kolaylıkla uyum sağlarlar. Sahibinin yanında oldukça hareketli ve oyuncu olan bu tür, yabancıların yanında hareketsiz kalmayı tercih edebilir. Konuşma yeteneği iyi olan papağan türleri arasında yer almakta olup, eğitim verildiğinde yüzlerce kelime öğrenebilirler. Kısa bir eğitim ile bile birkaç kelimeyi rahatlıkla öğrenirler.

Eclectus Papağanının Cinsiyet Ayrımı

Bu papağan türünün en önemli özelliklerinden biri, cinsiyet ayrımının renklerinden kolayca yapılabilmesidir. Birçok papağan türünde cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zordur, ancak Eclectus papağanı bu konuda en rahat cinsiyet ayrımı yapılabilen papağan türüdür. Dişileri kırmızı-lacivert renkte olup, erkek Eclectus papağanları ise yeşil renkte olur. Aynı zamanda dişi papağanların üst gagaları siyah renkte iken, erkeklerde ise turuncu renktedir.

Eclectus Papağanının Bakımı

Büyük papağan türlerinin çoğu yüksek sesle bağırdıkları için apartman yaşamı için uygun değildir. Ancak Eclectus papağanı, diğer türlere göre daha uysal olup daha az ses çıkarır. Bu nedenle büyük papağan türleri arasında apartman yaşamı için en uygun olanı Eclectus papağanı diyebiliriz. Elbette yaşadıkları ortamın yeterince geniş olması ve oyuncaklarının bol olması gerekmektedir. Tırmanmayı sevdikleri için ona göre bir tasarım yapmak da iyi olacaktır.

Eclectus Papağanının Beslenmesi

Eclectus papağanlarının sindirim sistemi diğer papağanlara göre daha uzundur. Bu nedenle diyetlerinde lifli besinler daha fazla yer almalıdır. Sağlıklı olmaları için bu önemli bir noktadır. Doğal ortamlarında meyveler, tohumlar, yapraklar ve çeşitli çiçekler ile beslenirler. Evdeki beslenme programı da buna uygun olmalıdır. Tohumlar, meyveler, sebzeler ve olgunlaşmamış fındık ile sağlam bir diyet programı oluşturulabilir.

Eclectus Papağanının Fiyatları

Eclectus papağanı fiyatları yaşına, cinsiyetine ve genel özelliklerine göre değişmektedir. Fiyat aralığı genellikle 800-3600 TL arasında değişir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sultan Papağanı Cinsiyet

Sultan Papağanı Cinsiyet

Güncel

Pakistan Papağanı Özellikleri

Pakistan Papağanı Özellikleri