Papağan Türleri ve Özellikleri
12 Temmuz 2024

Papağan Türleri ve Özellikleri

Papağanlar: Tropikal Dünyanın Renkli ve Zeki Kuşları

Papağanlar, kuş türleri arasında Psittaciformes takımını oluşturan kıvrık gagalı, kalın etli dilli ve sıcak iklimlerde yaşayan canlılardır. Amerika, Afrika, Asya ve Okyanusya'nın tropikal ormanlarında doğal yaşam alanlarına sahiptirler. Tüyleri parlak ve canlı renklerden oluşur ve gagaları kıvrıktır. Büyük kafaları, kısa boyunları ve gelişmiş taklit yetenekleri ile oldukça zeki kuşlardır. Ayaklarını el gibi kullanabilirler ve bu sayede taneleri, meyveleri gagalarına götürebilirler. Güçlü gagaları sayesinde sert cevizleri bile kırabilirler. Özellikle Amerika Arası denilen türü, gagasıyla insan parmağını bile koparabilir. Üst gagası kıvrık, kalın ve hareketlidir; alt gagasını ise besinleri kırmak için tabla gibi kullanır. Papağanların dilleri etli ve kalındır ve dokunma organı olarak kullanılır.

Fiziksel Özellikler ve Yetenekleri

Papağanlar, tırmanıcı kuşlar olup iki önde, iki arkada olmak üzere dört parmakları vardır. Ayakları kısa yapılıdır ve dipten kısa bir zarla bağlanan ön parmakları bulunur. Arkaya dönük birinci ve dördüncü parmakları geriden kavrayabilir. Gagalarının yardımıyla rahatça tırmanırlar ve adeta üçüncü ayak olarak kullandıkları gagaları sayesinde mükemmel tırmanıcı kuşlar olarak görülürler.

Doğal Yaşam ve Beslenme

Papağanların doğal yaşam alanları ağaçlardır, fakat taklit yetenekleri nedeniyle insanların ilgisini çekerler. Bu yüzden genellikle evlerde kafes kuşu olarak bakılırlar. Kaya yarıkları ve ağaç kovukları doğal yuvalarıdır. Papağanlar eşlerine bağlı kuşlardır. Dişilerin iri olanları yılda 2-3 defa, küçük olanları ise daha fazla sayıda yumurtlar. Türlerine göre çiçek, tomurcuk, tohum ve meyvelerle beslenirler. Bazı türler hayvansal besinler de alır.

Kanat Yapıları ve Uçuş Davranışları

Papağanların kanat yapıları genellikle kısadır. Buna rağmen Yeni Zelanda papağanı dışındakiler iyi uçucudur. Uçuşlarını grup halinde ya da çift olarak çığlık çığlığa yaparlar. Avustralya kakaduları sürüler halinde uçarlar. Papağanlar dinlenme sırasında ve beslenirken oldukça sakin olurlar. Özellikle yeşil renkteki papağanlar iyi kamufle olur. Yaklaşık 70 yıl kadar yaşayabilen papağanların ortalama 315 türü vardır. Tarım ürünlerine zarar verdikleri için avlanırlar. Esarete alışmakta zorlanmadıkları için evlerde kafeste rahat beslenebilirler. Ancak ölümcül papağan hastalığı psittakoz insana bulaştığında zararlı olabilir.

Taklit Yeteneği ve Eğitim

Papağanların taklit yeteneği gelişmiştir. Yeni öğrendikleri için ödül istemez, cezadan da anlamazlar. Ancak eğitimleri için sabırlı olunmalıdır. Kafeslerinde her zaman çiğneyebilecekleri ağaç dalları olmalıdır. Şakacı olmaları, sevimli ve gülünç olmaları, konuşma yetenekleri papağanların aranan kafes kuşları arasına girmesine neden olmuştur. Kafeste bakılanlar 30-40 yıl yaşayabilir.

Papağan Türleri Nelerdir?

Papağanlar öncelikle dil yapısına göre; bitkiyle beslenen fırça dilliler ve meyve ve cevizle beslenen kaygan düz dilli olarak ikiye ayrılır. Parlak renkli, gürültücü, gövdesi tombul, kıvrık kalın gagalı papağanlar çok fazla sayıda türden oluşmaktadır. Aralarında en konuşanları Afrika gri papağanıdır. Taklit ve parlak alacalı tüyleriyle Amazon papağanları da ilgi çekicidir. Avustralya'daki ender bir tür olan gece papağanı da ilginçtir. Gündüzleri gizlenir, geceleri tohum yerler. Bunun dışında en bilinen papağan türleri ise;

  • Kırmızı Ara Papağanı: Yaklaşık 90-95 cm olan boyuyla en büyük papağan türüdür. Evde zor bakılsa da evcilleştirildiği zaman uyumlu ve dost bir kuş olabilir. Ötüşleri güçlüdür ve çığlık atma sorunu pek olmaz. İlgilendiğiniz takdirde yıllar içinde kelime haznelerini geliştirebilirler.
  • Sarı Mavi Ara Papağanı: Kökeni Orta Amerika olan, kelime haznesi sınırlı bir papağandır. 50-60 yıl yaşarlar. Kafesleri uygun seçilerek evde bakılabilirler. Bu papağanlarda cinsiyet bilimsel yolla belirlenebilir. Eğer küçükten bakılırsa, çok iyi evcilleşir.
  • Sultan Papağanı: En yaygın bilinen papağan türüdür. Anavatanı Avustralya olan, oldukça uyumlu kuşlardır. Başka kuşlarla bile yaşayabilirler. Uyumlu, bakımları kolay, uysal yapıları olduğu için evde en fazla bakılan papağan türüdür. Özellikle yavrudan bakılırsa, çok uyumlu olurlar. Kelime hazneleri en fazla 15-20 kelime olur. Ama sadece erkek olanları konuşur. Dişilerin konuşanı çok nadirdir. Özellikle zil sesi, telefon gibi sesleri taklit etmeyi severler. Cinsiyetleri yanaklarındaki kırmızılığa göre belirlenebilir. Koyu olanlar erkek, açık turuncu olanlar dişi olur. Ancak bunda yanılma payı da vardır. Dişilerin kuyruklarının içinde enine çizgiler de olabilir.
  • Geveze (Lori): Aşırı hareketli ve göz alıcı renkleriyle ilgi çeken papağanlardır. Yetişkinleri bile kolay evcilleşir. Oyuncu bir yapıya sahip olurlar. 20-25 yıl yaşamları vardır. Neşeli olurlarsa çok sesli öterler. Konuşma yetenekleri zamanla artabilir. Meyveler beslenmesinde önemli bir yer tutar.

Bunların dışında Rosella, Afrika Gri papağanı, muhabbet kuşu, Goffin Kakadu, Umbrella Kakadu, Cennet papağanı, Senegal papağanı, Kakariki gibi bilinen papağan türleri vardır. Muhabbet kuşları da bir papağan türüdür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Grey Sultan Papağanı

Grey Sultan Papağanı

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Jako Papağan Yavru Özellikleri

Jako Papağan Yavru Özellikleri

Cennet Papağanı Kuluçka Dönemi

Cennet Papağanı Kuluçka Dönemi

Sultan Papağanı Nasıl Konuşturulur?

Sultan Papağanı Nasıl Konuşturulur?

Sultan Papağanı Üreme Nasıl Olur?

Sultan Papağanı Üreme Nasıl Olur?

Sultan Papağanı Yemi Nelerdir?

Sultan Papağanı Yemi Nelerdir?

Güncel

Cennet Papağanı Türleri ve Özellikleri

Cennet Papağanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ara Papağanı Türleri

Ara Papağanı Türleri

Güncel

Cennet Papağanı Konuşurmu?

Cennet Papağanı Konuşurmu?