Mavi Papağan Yetiştirme
09 Temmuz 2024

Mavi Papağan Yetiştirme

Mavi Papağan

Mavi papağan, uzun kuyruklu ve sarı-mavi tüylere sahip bir papağan türüdür. Daha çok Güney Amerika'nın bataklık ormanlarında, Panama, Brezilya, Bolivya, Trinidad ve Paraguay'da üremektedir. Ancak, Trinidad'da nesilleri tükenmekte olan türler arasına girmektedir.

Mavi Papağanların boyu 76-86 cm civarında olup, ağırlıkları 900-1300 gram arasında değişir. Bu özellikleri sayesinde, mavi papağanlar dünyanın en iri papağanlarından biri olarak kabul edilir. Genel olarak, mavi kanatları ve kuyruğu, kara çenesi ve altın rengi kısımları ile tanınırlar. Kabuklu yiyecekleri çok kolay bir şekilde kesebilirler çünkü gagaları oldukça keskindir, adeta bir testere gibi.


Mavi papağanların iri olmaları nedeniyle evcilleştirme konusunda zorluk yaşanabilir. Konuşma yetenekleri bakımından oldukça üst düzeyde olan mavi papağanların fiyatları Kuzey Amerika'da $1000-$2000'in üzerindedir. Diğer evcil hayvanlardan, örneğin kedi ve köpek gibi, sahiplerinden daha fazla efor ve çaba isterler. Mavi papağanlar sosyal hayvanlardır ve oldukça zeki canlılardır. Evin diğer hayvanları ile oldukça iyi ve sevimli bir ilişki kurarlar. Mavi papağanların sadece bir sahibi olmalıdır, çünkü sadece bir kişiyi sahibi olarak görürler. Sahiplerine oldukça yakın bir bağ ile bağlıdırlar.

Mavi Papağan Beslenmesi

Beslenme diyetleri birçok karışımdan oluşmalıdır. Sadece hububatlarla beslenmek vitamin eksikliğine yol açabilir. Karışım diyetini hazırlarken hububatlar, kabuklu yemişler, kuru meyveler, sebzeler ve meyveler bulunmalıdır. Bu karışımı hazırlarken en önemli detay, yüksek yağ içeren yiyeceklerden kaçınılmasıdır. Bazı yiyecekler kuşlar ve papağanlar için oldukça zehirlidir. Çikolata ve kafeinli gıdalar kuşlar tarafından insanlar gibi metabolize edilemez.

Mavi Papağan Türleri

  • Mavi Sarı Macaw Papağanı: Vücutlarının alt kısımları sarı, üst kısımları ise turkuaz mavisidir.
  • Sümbül Ara Papağanı: Vücutlarının büyük bir kısmı lacivert renkli olan papağanlardır.

Mavi papağanları yavru iken sahiplenirseniz size çok yakın bir dost olabilirler, ancak sahiplerinden oldukça fazla ilgi isterler. Ev ortamında bakılacaksa mutlaka ona uygun bir kafes temin edilmelidir. Günün bir kısmını kafes dışında egzersiz tüneğinde geçirmesi daha doğru bir yol olabilir. Ortalama ömürleri 50 ila 60 yıl civarındadır. Ayrıca, bu papağanların cinsiyet ayrımları sadece bilimsel yöntemlerle yapılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Papağan Ciklet Beslenmesi

Papağan Ciklet Beslenmesi

Yavru Cennet Papağanı Türleri ve Özellikleri

Yavru Cennet Papağanı Türleri ve Özellikleri

Tropikal Papağanların Özellikleri

Tropikal Papağanların Özellikleri

Yavru Jako Papağan Türleri ve Özellikleri

Yavru Jako Papağan Türleri ve Özellikleri

Jako Papağan Yeminin Dengeli Kullanılması

Jako Papağan Yeminin Dengeli Kullanılması

Güncel

Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan Papağanı Özellikleri

Güncel

Sultan Papağanı Dişi Erkek Ayrı mı?

Sultan Papağanı Dişi Erkek Ayrı mı?