Kakadu Papağanı Türleri ve Özellikleri
24 Haziran 2024

Kakadu Papağanı Türleri ve Özellikleri

Kakadu Papağanı

Kakadu papağanları, kakadugiller (Cacatuidae) familyası içinde bulunan ve genellikle Güney Pasifik Adaları, Avustralya, Malaka Yarımadası ve Solomon Adaları'nda yaşayan papağan türleridir. Bu türün 17 farklı alt türü bulunmaktadır. Doğada genellikle ağaç kovuklarında yaşarlar ve yuvalarını da bu kovuklarda yaparlar. Çoğunlukla geniş sürüler halinde uçan kakadular, ortalama olarak 20-50 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir. Sultan papağanları, pembe kakadu, sarı kuyruklu kakadu, palmiye kakadu ve goffin kakadu gibi türler de bu familyanın popüler üyelerindendir.

Kakadu Papağanının Fiziksel Özellikleri

Kakadu papağanları genellikle beyaz renkte olsalar da, pembe ve siyah renklerde de bulunabilirler. Bu papağanların başlarındaki kalkık tüyler, türlerinin karakteristik özelliklerinden biridir. Bazı türlerde bu tüyler sürekli kalkık halde dururken, bazı türlerde ise ortama göre değişkenlik gösterebilir. Kakadu papağanları, insanlarla en iyi ilişki kurabilen papağan türlerindendir.

Kakadu Papağanının Karakteristik Özellikleri

Kakadu papağanlarının en önemli özelliklerinden biri, insanlarla iyi iletişim kurabilmeleridir. Sevecen bir yapıya sahip oldukları için kendilerini sevdirmeyi kolayca başarırlar. Bunun dışında çevrelerine karşı oldukça meraklı ve oyuncu bir yapıya sahiptirler. İlgi görmeyi çok sevdikleri için kakadu papağanınızı bir köşede unutmanız onları mutsuz edebilir. Ayrıca kemirmeyi çok sevdiklerinden, evde besliyorsanız mutlaka bu ihtiyaçlarını karşılayacak oyun alanları bulundurmalısınız. Sahiplerine karşı oldukça bağımlı olurlar ve bu bağımlılığın sağlanması için iyi bir davranış eğitimi almaları gerekmektedir.

Kakadu Papağanının Konuşma Yeteneği

Kakadu papağanlarının konuşma yeteneği, diğer bazı papağan türlerine göre daha az gelişmiştir. Ancak yavru iken alınıp düzenli olarak eğitildiklerinde konuşabilirler. Eğitim almaları zor olsa da, bazı sahipleri bu papağanlara çok sayıda kelime öğretebilmektedir. Ayrıca taklit yetenekleri oldukça gelişmiştir; kapı zili, zil sesi ve ıslık çalmayı kolayca öğrenebilirler.

Kakadu Papağanının Beslenmesi

Kakadu papağanları, diğer papağan türleri gibi meyve ve tohumlarla beslenirler. Çilek, dut, böğürtlen ve üzüm en sevdikleri meyvelerdir. Evde beslediğiniz kakadu papağanına %30 oranında tohum ve çekirdek içeren bir beslenme diyeti, geri kalan kısmı da meyvelerden oluşan bir diyet verebilirsiniz. Bu, papağanınızın sağlıklı beslenmesine yeterli olacaktır. Ayrıca papağanlar için satılan karışık tohumlardan oluşan yemleri kullanabilir ve meyveleri taze olarak verebilirsiniz. Güçlü ve kıvrık gagalarıyla kabuklu yemişleri kolayca kırabilirler. Doğada yaşayan kakadular, gagalarını ağaç kökleri ve kabukları altındaki böcek larvalarını çıkarmak için kullanır. Dilleri, adeta bir solucan gibi hareket ederek beslenmelerine yardımcı olur.

Kakadu Papağanının Bakım Koşulları

Evde beslemek için bir kakadu papağanı tercih ediyorsanız, geniş bir alan sunmanız ve ona çeşitli oyuncaklar sağlamanız gerekecektir. Kafesleri mutlaka büyük olmalıdır. Papağanınızı serbest şekilde de dolaştırabilirsiniz, ancak çok meraklı bir yapıya sahip olduklarından bu durumda sorun yaşayabilirsiniz. En uygunu, çok büyük bir kafes ve bol miktarda oyuncak bulundurmanızdır. Bir kakadu papağanı almayı düşünüyorsanız, türlerine göre farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mavi Papağan Yetiştirme

Mavi Papağan Yetiştirme

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İskender Papağanı Türleri ve Özellikleri

İskender Papağanı Türleri ve Özellikleri

Ara Papağanı Türleri

Ara Papağanı Türleri

Cennet Papağanı Cinsiyet

Cennet Papağanı Cinsiyet

Tropikal Papağanların Özellikleri

Tropikal Papağanların Özellikleri

Jako Papağan Özellikleri ve Türleri

Jako Papağan Özellikleri ve Türleri

Güncel

Grey Sultan Papağanı

Grey Sultan Papağanı

Güncel

Sultan Papağanı Üreme Nasıl Olur?

Sultan Papağanı Üreme Nasıl Olur?

Güncel

Yeşil Papağan Türleri ve Özellikleri

Yeşil Papağan Türleri ve Özellikleri