Albino Sultan Papağanı Türleri ve Özellikleri
19 Temmuz 2024

Albino Sultan Papağanı Türleri ve Özellikleri

Albino Sultan Papağanı

Albino Sultan Papağanı, evlerde beslenmesi en fazla tercih edilen papağan türlerinden biridir. Kökeni Avustralya'dır. Özel bir ilgi ve bakım gerektiren bir papağan türüdür. Sultan papağanı, gösterdiğiniz ilgi ve bakıma göre size çok kısa bir sürede adapte olur ve sevgisini hemen belli etmeye başlar. Sultan papağanları, melezleştirilmiş türler de dahil olmak üzere sekiz farklı türe sahiptir. Evde beslenmesi tercih edilen türler ise Lutino ve Grey olarak bilinir. Rengarenk tüylere sahip olan albino sultan papağanları son derece sevimli ve cana yakın kuşlardır.

Albino Sultan Papağanının Özellikleri Nelerdir?

Albino sultan papağanlarının hepsi, boy ve kilo olarak aşağı yukarı aynıdır. Evcilleştirilmeye ve konuşmaya çok yatkındırlar. Diğer papağanlara oranla daha az gürültülüdürler. Albino sultan papağanlarının yanak bölgelerindeki turuncu tüyler türe ait en belirgin özelliktir. Yanak bölgesindeki turuncu tüyler soluk ise papağan dişi, canlı bir turuncu ise erkektir. Diğer bir cinsiyet ayrımı ise erkek papağanların göz bölgesindeki tüylerin sarı olmasından, dişi papağanların göz bölgelerinin ise gri ve beyaz olmasından belirlenir.

Albino sultan papağanını çift olarak bakmakta fayda vardır. Yalnız kalmayı sevmeyen bir papağan türü olmasından dolayı çift olarak bakıldığında kendini daha iyi hisseder. Albino sultan papağanları soğuğa karşı son derece duyarlı bir kuş türüdür. Bulundukları yerin sıcaklığının 15 derecenin altında olmaması gerekir. Kafes boyutlarının ise büyük olmasına dikkat edilmelidir. Kafesi küçük tutmak papağanı sıkıntıya sokar ve eziyet çekmesine neden olur. Çünkü kafes yaşam alanı olduğu için son derece iyi ve büyük seçilmesi gerekir. Kafeste mutlaka tahta bir tünek bulundurulması gerekir. Genel olarak konuşma özellikleri yoktur. Erkek albino sultan papağanı insan sesi ve ıslık sesi gibi sesler çıkarır, dişiler ise sadece ıslığa benzeyen bir ses çıkarırlar. Albino sultan papağanı 20-32 sene arası bir ömre sahiptir.

Beslenme ve Bakım

Beslenmelerinde şu gıdalar verilebilir:
  • Darı
  • Çiğdem
  • Lahana
  • Salatalık
  • Marul
Beslenmede tek dikkat edilmesi gereken kesinlikle avokado verilmemesidir. Çünkü bu besin albino sultan papağanları için zehirleyici özellikte olabilir. Albino sultan papağanları tırnak ve gaga bakımlarını kendi kendilerine halledebilirler. Siz papağanın kafes temizliğini ve bakımını aksatmadan düzenli olarak yapmalısınız. İyi bir bakım, sevgi ve ilgi ile papağanınızın hem yaşam süresini uzatır hem de çok sadık ve eğlenceli bir dost kazanmış olursunuz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Şivekar

19 Temmuz 2024 Cuma

Albino sultan papağanı çok hassas bir kuş türü olduğu için bakımına özel bir özen göstermem mi gerekiyor? Ayrıca, avokadonun zehirleyici olabileceğini öğrendim, başka hangi besinlerden kaçınmam gerektiğini bilmek istiyorum?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba ޞivekar,

Evet, albino sultan papağanları çok hassas bir kuş türüdür ve bakımlarına özel bir özen göstermeniz gerekmektedir. Avokadonun zehirleyici olduğu doğrudur ve kesinlikle uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra, çikolata, kafein, soğan, sarımsak, tuzlu yiyecekler, alkol ve süt ürünleri de papağanınıza zarar verebilir. Bu tür yiyeceklerden kaçınarak sultan papağanınızın sağlıklı ve mutlu kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, taze meyve ve sebzeler, tohumlar ve papağanlar için özel olarak hazırlanmış yemlerle beslenmesini sağlamanız önemlidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Papağanlar Nasıl Konuşur?

Papağanlar Nasıl Konuşur?

Sultan Papağanı Üreme Nasıl Olur?

Sultan Papağanı Üreme Nasıl Olur?

Jako Papağan Üretimi

Jako Papağan Üretimi

Pakistan Papağanı Özellikleri

Pakistan Papağanı Özellikleri

Lutino Sultan Papağanı Türleri ve Özellikleri

Lutino Sultan Papağanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Konur Papağanı Genel Özellikleri

Konur Papağanı Genel Özellikleri

Güncel

Macaw Papağanı Türleri ve Özellikleri

Macaw Papağanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Papağan Yemi Çok Faydalı Yemler

Papağan Yemi Çok Faydalı Yemler