Ara Papağanı Türleri
13 Temmuz 2024

Ara Papağanı Türleri

Ara Papağanı

Ara papağanları, papağanlar arasında en fazla beğenilen ve tercih edilen türler arasında yer alır. Ara papağanlarına aynı zamanda Macaw papağanı da denir. Anavatanları Güney Amerika olan bu papağanlar, oldukça gösterişli ve renkli türlerdir. Bilinen birçok alt türleri bulunmaktadır. Boyları yaklaşık olarak 35-40 cm'den 90 cm'ye kadar çıkabilir. Ara papağanları, diğer türlere göre oldukça zekidir. Taklit ve konuşma yetenekleri oldukça gelişmiştir. İnsanlarla uyumu ve anlaşması kolaydır. Sahibiyle birlikte olmaktan mutlu olur ve sahibine sadık bir papağandır. İyi bir eğitim aldıklarında, zeka düzeyleriyle çoğu aktiviteyi ve testi başarıyla yapabilirler. Renkli tüyleriyle her zaman ilgi çekicidir. Evlerde geniş kafeslerde beslenebilirler. Oldukça hareketli oldukları için dar kafesler tüylerine zarar verebilir. Kemirgen eğilimleri nedeniyle kafeslerinde uygun malzemeler bulundurulmalıdır. Güçlü sesleri olduğu için bağırarak ve çığlık atarak çevreye rahatsızlık verebilirler.


Mavi Sarı Ara Papağanı (Ara Ararauna)

Anavatanı Güney Amerika'da Bolivya, Panama, Brezilya, Paraguay'da bulunan bataklık ormanlardır. Bu ara papağanı türü nesli tükenme tehlikesi altındadır. Renkleri mavi ve sarı tonlardadır. Yanaklarında ve başında beyaz ve yeşil kısımlar bulunur. Yaklaşık 75-85 cm boylarında olan mavi sarı ara papağanı, en iri papağanlar arasında yer alır. Evde bu papağanları beslemeyi düşünüyorsanız, onlardan ilginizi eksik etmemeniz gerekir. Çok zeki ve sosyal bir yapıya sahiptir. Bu tür papağanların sahiplerine aşırı bağlı oldukları gözlenmiştir.

Sarı Kırmızı Ara Papağanı (Ara Macao)

Bunlar Peru, Brezilya, Ekvador ve Bolivya anavatanı olan ara papağanı türleridir. Tropik yağmur ormanlarında yaşam sürerler. Yaklaşık olarak 80-90 cm boylarında olan papağanların farklı bölgelerindeki sarı, yeşil, beyaz, mavi renkler oldukça göz alıcıdır. Kanatlarında mavi, kırmızı, yeşil tonlarında renkler bulunur. Büyük bir ara papağanı olduğu için evde bakılması oldukça zahmetlidir. Eğer geniş bir alanda bakamayacaksanız, sarı kırmızı ara papağanı sizin için uygun olmaz. Ancak uygun bir ortam olursa, eve uyum sağlayan bir yapısı olduğunu da belirtelim.

Mavi Göğüslü Ara Papağanı (Ara Glaucogularis)

Anavatanı Bolivya ve çevresi olan bu ara papağanı türünün nesli tükenme tehlikesi altındadır. Doğal yaşam alanlarının bozulması ve bilinçsizce avlanma gibi etkenler bunda etkilidir. Ortalama boyları 75 cm kadardır. Erkek ve dişilerde bariz renk farklılığı bulunmaz. Papağanların üst tarafları kuyruğa kadar mavi renkli, alt kısımları ise altın renkte olur. Alında yeşil renkli, göz etrafında ve yanaklarında beyaz renkli bir bölge vardır. Bu papağanların evde bakılması oldukça zahmetlidir. Mutlaka geniş alanlarda bakımı yapılmalıdır.

Yeşil Kanatlı Ara Papağanı (Ara Chloroptera)

Yaşam alanları Güney Amerika olan bu ara papağanları, su kenarlarında ve tropik ormanlarda yaşar. Erişkinler yaklaşık 90-95 cm boyuna ulaşır. Vücudundaki tüylerde kırmızı tonlar hakimdir. Kanatlarındaki tüyler mavi renkte olur. Kanat ortası denilen bölge yeşil renklidir. Bu nedenle yeşil kanatlı olarak anılırlar.

Mavi Başlı Ara Papağanı (Ara Couloni)

Brezilya'da ve çevredeki nehir kıyılarında yaşayan türlerdir. Renkleri ağırlıklı olarak yeşil olur. Kafaları mavi renktedir. Aşağıya doğru turkuaz ve yeşil tonları hakimdir. Yaklaşık 40-45 cm boylarında olurlar.

Asker Ara Papağanı (Ara Militaris)

Doğal yaşam alanları Ekvator, Peru ve Meksika bölgeleridir. Tüy renkleri ağırlıklı yeşildir. Gagalarının üstü kırmızı, kanatlarının uçları mavi renklidir. Çok zeki ara papağanı türü olup, taklit yeteneği gelişmiştir. Ancak uyum sorunu yaşarlar ve biraz saldırgan olurlar.

Hahn Ara Papağanı (Ara Nobilis)

Genellikle yeşil renkli olan papağanların kafasında biraz siyah renk bulunur. Boyları yaklaşık 30 cm kadardır. Bu türler küçük ara papağanı sınıfındadır.

Hyacinth Ara Papağanı (Anodorhynchus Hyacinthinus)

Bu ara papağanlarının renkleri mavi ağırlıklıdır. Zeki bir papağan olan türlerin oyuncu bir yapısı vardır. Uçmayı severler, aynı zamanda koşmayı da zevkle yaparlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sultan Papağanı Yemi Nelerdir?

Sultan Papağanı Yemi Nelerdir?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Papağanın Özellikleri Papağan Özellikleri Nelerdir?

Papağanın Özellikleri Papağan Özellikleri Nelerdir?

Jako Papağan Beslenmesi Nasıl Yapılmalıdır?

Jako Papağan Beslenmesi Nasıl Yapılmalıdır?

Papağan Yavrusu Beslenmesi

Papağan Yavrusu Beslenmesi

Yavru Jako Papağan Türleri ve Özellikleri

Yavru Jako Papağan Türleri ve Özellikleri

Jako Papağan Üretimi

Jako Papağan Üretimi

Güncel

Jako Papağan Çiftleşmesi Nasıl Olur?

Jako Papağan Çiftleşmesi Nasıl Olur?

Güncel

Kakadu Papağanı Özellikleri

Kakadu Papağanı Özellikleri