Tropikal Papağanların Özellikleri
13 Temmuz 2024

Tropikal Papağanların Özellikleri

Tropikal Papağanlar

Tropikal papağanlar, Amazon, Kongo, ve Afrika gibi coğrafyalarda bulunan yağmur ormanlarının sıcak bölgelerinde yaşayan çeşitli kuş türlerini kapsar. Bu türlerin yaşadığı tropikal ormanlar, uzun boylu ağaçlarla kaplı alanlar, çeşitli besin seçenekleri ve uygun iklim şartları sayesinde tropikal papağanların yaşamlarını sürdürmelerine imkan sağlar. Tropikal papağanlar, özgür yaşamaya, sıcak ve nemli iklim bölgelerine alışkın olduklarından göçmenlik eğilimini büyük ölçüde kaybetmişlerdir.

Tropikal Papağanların Özellikleri Nelerdir?

Her türlü tür ve renkte tropikal papağan bulunur. Genel olarak bu papağanlar kısa ayaklı ve ikisi önde, ikisi arkada olmak üzere dört parmağa sahiptir. Ayak parmakları sayesinde besinlerini tam kavrayarak gagalarının yardımıyla her yere çeviklikle tırmanabilirler. Güçlü gagalarını üçüncü bir ayak gibi kullanabilme yetenekleriyle en iyi tırmanıcı kuşlar olarak tanınmışlardır. Kalın ve kavisli üst gaga daima hareket halindedir. Alt gaga ise katı yiyecekleri kırmada tabla görevi görür. Dilleri kalın ve her şey için etkilidir. Aynı zamanda dil, dokunma organı vazifesini de yapar. Dilleri kısa boyutta ve serttir. Gaga ve dilleri sayesinde katı besinleri, kabuklu yemişleri soyup yiyebilirler. Zekalarının üst seviyede olmasıyla kelimeleri ezberleyerek konuşabilirler.

Uçuş ve Sosyal Davranışlar

Tropikal papağanlar, uçan kanatlı hayvanlardır. Yeni Zelanda papağanı hariç hepsi iyi birer uçucudur. Genelde çift veya grup halinde çığlık çığlığa uçarlar. Avustralya'da yaşayan tropikal papağan türleri, binlerce fertten meydana gelen sürüler halinde seyahat ederler. Beslenirken veya dinlenirken genellikle sakin olmayıp, çevreye dikkat ederler. Yeşil renkli olanları bu tropikal ormanlarda o kadar iyi kamufle olur ki, çoğu zaman bitki ve ağaçların yoğunluğundan fark edilmezler. Tüyleri yeşil hâkim olmak üzere kırmızı, mavi, sarı, beyaz ve siyah olan her cins ve renkte papağan vardır. Boyutları normal kuşlara göre iridir.

Tropikal Papağanların Yaşamları

Tropikal papağanlar, doğal ortamlarında ağaç kovuklarının içinde ve ağaç dallarında yuva yaparak yaşarlar. Evcilleştirilip kafeslerde de yaşamaya yatkındırlar. Kafeslerine çiğnemeleri için ağaç parçaları koymakta fayda vardır. Çoğu türü her şeyi kemirmeyi sever. Yavrularını ağaç kovuklarına, kaya yarıklarına saklayarak beslerler. Eşler birbirlerine önemli derecede bağlıdır.

Tropikal Papağan Türleri

  • Jako (Gri Papağan)
  • Amazon
  • Cennet Papağanı
  • Lori
  • Muhabbet Kuşu
  • Ara
  • Sultan Papağanı
  • Kakadu

Ekstra Bilgiler

Tropikal papağanların yaşam alanları, iklim değişiklikleri ve ormansızlaşma gibi çevresel tehditlerle karşı karşıyadır. Bu sebeple, bazı türler nesli tükenme tehlikesi altındadır. Koruma çalışmalarının önemi büyüktür ve bu kuşların doğal habitatlarının korunması gerekmektedir. Ayrıca, tropikal papağanlar yüksek zekaları ve sosyal yapıları nedeniyle evcil hayvan olarak da popülerdir. Ancak, bu kuşların uzun ömürlü ve özel bakım gerektiren canlılar olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cennet Papağanı Özellikleri

Cennet Papağanı Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yavru Sultan Papağanı Yavru Sultan Papağan Bakımı

Yavru Sultan Papağanı Yavru Sultan Papağan Bakımı

Grey Sultan Papağanı

Grey Sultan Papağanı

Sultan Papağanı Türleri ve Özellikleri

Sultan Papağanı Türleri ve Özellikleri

Cennet Papağanı Kuluçka Dönemi

Cennet Papağanı Kuluçka Dönemi

Sultan Papağanı Konuşması

Sultan Papağanı Konuşması