Sultan Papağanı Çeşitleri Türleri ve Özellikleri
19 Temmuz 2024

Sultan Papağanı Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Sultan Papağanı Çeşitleri

Sultan papağanları, papağan türleri arasında en fazla tercih edilen ve en çok sevilen türlerden biridir. Bu nedenle sultan papağanlarının bakımı ve ilgisi oldukça önemlidir. Sultan papağanına sahip olan kişinin ilgi ve sevgi gösterdiği takdirde, bu kuşlar sahibi ile daha kolay iletişime geçecektir. Sultan papağanları birçok ülkede yetişmektedir. Ana vatanları Avustralya'dır, ancak Türkiye ve Hollanda gibi ülkelerde de yetiştirilmektedir. Kafes içinde kapalı kalmayı sevmeyen sultan papağanları, kalabalık ortamları tercih ederler.

Sultan Papağanı Çeşitleri Nelerdir?

  • Lutino Papağanı: Lutino sultan papağanları, beyaz ve sarı renklerinde olabilirler. Bu tür papağanlar tamamen sarı renkte olabilirler. Ayakları ve gagaları pembe renktedir. Dünyada çok sık rastlanan papağan türlerindendir. Hücrelerinde sarı pigmentler bulunur. Dış görünüşü beyaz renkli olup, yanaklarında turuncu benekleri olan bir türdür. Bu türün renklerine bakarak cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zordur.
  • Silver Papağanı: Silver sultan papağanlarının kafalarında sarı, vücutlarında ise gri renk hakimdir. Vücutlarındaki gri kısımlar açık renkte olup, yüzlerinde benek halinde turunculuk ve sarılık vardır. Bu renkler diğer türlere göre soluk bir şekildedir. Kanatlarının kenar kısımlarında ise beyaz şeritler mevcuttur. Gaga ve ayakları açık renktedir.
  • Cinnamon Papağanı: Cinnamon sultan papağanlarının vücut renkleri açık gri şeklindedir. Bu türün cinsiyetleri yüzlerindeki renklere göre değişmektedir. Kanatlarının kenar kısımlarında beyaz ve ortalama 2 cm kalınlığında beyaz şeritler mevcuttur. Özellikle gaga ve ayak bölümlerinde az miktarda siyahlık mevcut olabilir. Cinnamon papağanlar, kahverengi grimsi renginde olmalarından dolayı bu ismi almışlardır.
  • Albino Papağanı: Albino sultan papağanlarının vücudunda renk olmamasının sebebi, hücrelerinde melanin pigmentinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu türün tüm vücudu beyaz olup, gözleri ise kırmızı renktedir. Esasen bu tür, bir melezlenme ile elde edilmiş bir türdür. Dünyada en ender görülen sultan papağanı türüdür.
  • Normal Grey Papağanı: Normal Grey sultan papağanları koyu bir renge sahiptir. Üzerinde turuncu benekler mevcuttur. Yüzlerinin rengine göre cinsiyet belirlenebilir. Kanatlarının alt kısımlarında, kuyruk sonuna kadar sarı yatay şeklinde çizgiler bulunur. Sultan papağanları arasında melezleme işlemlerinde aslı gibi duran türlerden biridir. Diğer tüm melezlemeler içinde bu tür ata olarak görülmektedir. Yavru iken hem dişi hem erkek dişi görünümündedir. Bu tür papağanların cinsiyetlerini yüzlerindeki renklerden ayırmak kolaydır. Erkek papağanın yüz rengi olgunlaştığı zaman açılma gösterir.

Ek Bilgiler

Sultan papağanları, sosyal ve zeki kuşlardır. Kalabalık ve hareketli ortamlarda daha mutlu olurlar. Kafeslerinin geniş olması ve günlük olarak kafes dışında zaman geçirmeleri önemlidir. Sultan papağanları konuşma yetenekleriyle de bilinirler ve sürekli ilgi, oyun ve eğitime ihtiyaç duyarlar. Yeterli ilgi ve eğitimle kelimeleri ve sesleri taklit edebilirler.

Sultan papağanlarının beslenmesi de oldukça önemlidir. Dengeli bir diyet, çeşitli tohumlar, taze meyve ve sebzeler içermelidir. Ayrıca, mineraller ve vitaminler açısından zengin olan özel papağan yemleri de diyetlerine dahil edilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Jako Papağanı Ne Yer?

Jako Papağanı Ne Yer?

Haber Bülteni

Güncel

Papağan Yavrusu Beslenmesi

Papağan Yavrusu Beslenmesi

Güncel

İskender Papağanı Eğitimi

İskender Papağanı Eğitimi

Güncel

Sultan Papağanı Eğitimi Aşamaları

Sultan Papağanı Eğitimi Aşamaları