Yavru Sultan Papağanı Yavru Sultan Papağan Bakımı
06 Temmuz 2024

Yavru Sultan Papağanı Yavru Sultan Papağan Bakımı

Yavru Sultan Papağan Bakımı

Kuluçka ve Yavruların Yumurtadan Çıkışı

Sağlıklı bir kuluçka sürecinden sonra, yavru sultan papağanları 17. gün civarında yumurtada canlanmaya başlar ve küçük cikciklemeler duyabilirsiniz. Bu süreçte yavru, 48 saat içinde yumurtadan çıkma girişimlerine başlar ve genellikle başarılı olur. Kuluçka dönemi boyunca, yavrular için yapılması gereken tek şey düzenli olarak beslenme ve banyo ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bu süreç oldukça durağan olmalıdır.

Yavrular yumurtadan çıkmaya başladığında, ebeveynler onları beslemeye çalışacaklardır. Bu dönemde, kafeste sürekli olarak sebze, meyve, haşlanmış patates ve yumurta maması bulundurmanız önemlidir. Bu, anne ve babanın işini kolaylaştırır. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra büyümeye başladıklarında, ebeveynlerin ihtiyaç duyduğu kadar kaliteli ve bolca gıda vermelisiniz.

Yavru Sultan Papağanların Gelişim Süreci

Sultan papağanı yavruları 7. günde gözlerini açmaya başlar. 14. günde tüylenmeye başlar ve 21. günde göğüs kafesi oluşumunu tamamlar. Yavrular, yuvadan çıkmaya hazır hale 28. gün civarında gelir. Yuvadan çıkışları genellikle 4 hafta sonra gerçekleşir ve bu dönemde yavrular zeminde vakit geçirirler. Ayrıca, baba ve anne tarafından ihtiyaçları kadar besleneceklerdir. 5. haftadan sonra yavrular kendi kendilerine yemek yemeye çalışırlar. 6. haftada, kendi başlarına hayatta kalabilecek durumdaysalar ebeveynlerinden ayrılabilirler. Özellikle kuşun daha iyi gelişmesi için yavruyu 8. haftaya kadar anne ve babanın yanında tutmanız önerilir.

Sultan Papağanı Yavrusunu Besleyemiyorsa

Eğer yavrunun beslenmesinden şüphe ediyorsanız, bir gün sonrasında beslenmesini yapabilirsiniz. Ancak, öncelikle tüm fırsatları anne ve babasına vermelisiniz. Eğer siz beslemek zorunda kalırsanız, yavruyu yumuşak bir şekilde, korkutmadan tutmalısınız. Yavru sultan papağanlarının esnek yapıları, yuvada iken anne ve babası ile kardeşleri tarafından üzerine basılmalarına dayanıklıdır. Yavruyu çok ılık ve sulu birkaç damla ile karışımla elle besleyebilirsiniz. Gagası açık olduğu için yavruya karışımı yandan da verebilirsiniz. Bebek pirinç unu karışımı uygun bir seçenek olabilir. Yavru sultan papağanını beslemek için kibrit çöpünün ters kısmı veya küçük bir şırınga kullanabilirsiniz. Yavru, karışımı hissedip emmeye başlayacaktır. Yaptığınız karışım birkaç saniye sonra kursağına gidecektir. Sonrasında, yavruyu anne ve babasının yanına koyarak beslenip beslenmediğini takip edebilirsiniz. Anne ve babası yavruyu beslemeye başlamadan önce bu işlemi birkaç kez daha yapmanız gerekebilir.

Yavru Sultan Papağanını Elle Besleme

Eğer yavrunun anne veya babası kuluçka döneminde ölmüşse, yavrular açlıktan ölebilir. Yavrunun kursağını kontrol ederek beslenip beslenmediğini anlayabilirsiniz. Yavrular gelişimlerinin ilk aşamalarında tüysüz oldukları için, kursaklarında besin olup olmadığını gözle rahatlıkla görebilirsiniz. Kursağında şişlik varsa, annesi tarafından besleniyordur. Eğer kursağı boş ise, yavruyu gün içerisinde 4-5 kez elle beslemelisiniz. Beslemeyi enjektörle yapabilirsiniz; enjektörün uç kısmına bir serum takarak, tuzsuz etimeği ıslatarak, toz kabuksuz darıyı, anne ve babaya verilen mamayı sulandırarak ya da bebek bisküvisini ezip sulandırarak verebilirsiniz. Enjektör içerisine alınan madde mutlaka katı olmamalıdır. Sonrasında yavaşça yavrunun ağzına verilebilir.

Yavru Sultan Papağanının Yuva Temizliği

Genellikle iki günde bir düzenli olarak yuvayı temizlemelisiniz. Yuva içerisinde talaş tarzı maddeler varsa, yavru sultan papağanı 14 günlük olana kadar sağlıklı bir ortam sağlamak zorunludur. Yuvanın temizliği, yavruların sağlıklı büyümeleri için oldukça önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cennet Papağanı Ne Yer?

Cennet Papağanı Ne Yer?

Haber Bülteni

Güncel

Cennet Papağanı Eğitimi

Cennet Papağanı Eğitimi

Güncel

Sultan Papağanı Ne Yer?

Sultan Papağanı Ne Yer?

Güncel

Kakariki Papağanı Türleri ve Özellikleri

Kakariki Papağanı Türleri ve Özellikleri