Jako Papağanı Ne Yer?
22 Haziran 2024

Jako Papağanı Ne Yer?

Jako papağan, oldukça dikkat çekici ve popüler kafes kuşlarından biridir. Afrika kökenli olan Jako papağan, genellikle "Afrika Gri Papağanı" olarak bilinir. Jako papağanları, özellikle sahip oldukları yüksek zeka ve konuşma kabiliyetleriyle tanınırlar. Bu papağanlar, sahiplerinin sesini ve belirli kelimeleri taklit etme yetenekleriyle dikkat çekerler.

Jako Papağanının Özellikleri

Jako papağanları genellikle gri renkte olup, kuyruk kısmı parlak kırmızı renktedir. Bu kırmızılık, ergin olan papağanlara özgüdür. Genç papağanların kuyrukları ise koyu kırmızı renkte olur. Bir yaşından küçük papağanların gözleri siyah iken, bir yaşından büyük olanların gözleri gri olur. Jako papağanları ortalama olarak 20-25 yıl kadar yaşayabilir, ancak 70 yıl yaşadıkları da bilinmektedir.

Üreme

Jako papağanlarının çiftleşebilmesi için öncelikle birbirlerine alışmaları gerekir. Çiftleşme için alınan papağanlar, aynı odada fakat farklı kafeslerde bir süre bekletilmelidir. 10 gün kadar aynı odada bulunan papağanlar, daha sonra kafesler yan yana getirilerek gözlemlenir. Eğer bu süre içinde sakin tavırlar sergilemeye başlamışlarsa, çiftleşme için uygun zaman gelmiş demektir. Çiftleşme sürecinde dışarıdan müdahale edilmemeli ve papağanların rahat edeceği bir ortam sağlanmalıdır. Jako papağanlarının çiftleşme dönemleri Temmuz-Eylül ayları arasındadır. Kuluçka süreleri papağanların boyutlarına göre değişkenlik gösterebilir. Küçük boyutlu Jako papağanlarının kuluçka süresi 18-20 gün, orta boy papağanların 15-21 gün, büyüklerin ise 26-28 gündür.

Cinsiyet Ayrımı

Jako papağanlarının cinsiyet ayrımını dışarıdan bakarak yapmak zordur. En güvenli yöntem DNA testi veya endoskopi yaptırmaktır. DNA testi biraz maliyetli olduğundan çok fazla tercih edilmez. Daha çok endoskopi yöntemi kullanılarak cinsiyet ayrımı yapılabilir. Endoskopi yöntemi ayrıca papağanın yaşı ve üreme bilgileri hakkında da bilgi sağlar. Bunun dışında tüylerine bakılarak da ayrım yapılmaya çalışılabilir. Dişi Jako papağanlarının tüyleri 4-5 santim olup, kuyruk uçlarındaki tüyler gümüş rengindedir. Kanatları üzerinde siyah bir bant bulunur. Erkek papağanlarda ise yanaklarında kavuniçi bir parlaklık vardır.

Beslenme

Doğada bulunan Jako papağanları ağaçlarda meyveleri veya tohumları yer. Evcil papağanlar ise çeşitli şekillerde beslenebilir. Hazır paket satılan kuru mamalar, ay çekirdeği, yer fıstığı, yulaf, haşlanmış patates, marul, pişmiş et, fındık, haşlanmış yumurta ve peynirle beslenebilirler. Günlük olarak Jako papağanlarına 3-5 arasında değişik besinler verilmelidir.

Bakım

Jako papağanlarının her yaş döneminde bakımları genel anlamda aynıdır. Yavru papağanların banyosu için çok dikkatli olunmalıdır. Banyo yapmayı çok sevseler de kışın banyo sıklığı azaltılmalıdır. Sıcak havalarda haftada 1 kez, soğuk havalarda ise ayda en fazla 2 defa banyo yapmaları yeterlidir.

Eğitim

Yeni sahip olunan papağanın birkaç gün rahatsız edilmemesi gerekir. Bu süre, papağanın yeni evine ve kafesine alışması için önemlidir. Ayrıca, alçak sesle konuşmak ve ani hareketlerden kaçınmak gerekir. Papağanın sevdiği yiyecekler elle ikram edilebilir. Papağan sahibine alışana kadar eli kafes içine sokulmamalı ve mümkün olduğunca papağanı hep aynı kişi beslemelidir. Papağanla öncelikle arada güven kurulmalı ve bu güven duygusundan sonra eğitime başlanmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cennet Papağanı Özellikleri

Cennet Papağanı Özellikleri

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sultan Papağanı Konuşması

Sultan Papağanı Konuşması

Cennet Papağanı Eğitimi

Cennet Papağanı Eğitimi

Cennet Papağanı Bakımı Türleri ve Özellikleri

Cennet Papağanı Bakımı Türleri ve Özellikleri

Sultan Papağanı Ne Yer?

Sultan Papağanı Ne Yer?

Kırmızı Papağan Türleri ve Özellikleri

Kırmızı Papağan Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kakadu Papağanı Türleri ve Özellikleri

Kakadu Papağanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Maskeli Cennet Papağanı Özellikleri

Maskeli Cennet Papağanı Özellikleri